Święto Patrona Szkoły

Święto Patrona Szkoły

Bez przeszłości nie ma przyszłości

 

7 marca Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Skoraszewicach obchodziła Święto Patrona Szkoły. Uroczystość zainaugurowała obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Pielęgnując tradycje i wspomnienia o swoich patronach, uczniowie klas 0-3 wzięli udział w turnieju patriotycznym „Polska – moja ojczyzna”, podczas którego mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w kilku konkurencjach. Wśród zadań przygotowanych dla najmłodszych znalazły się między innymi: odpowiadanie na pytania ukryte w biało-czerwonych balonach, rozwiązywanie krzyżówki, układanie puzzli z mapą Polski i symbolami narodowymi. Każda klasa zaprezentowała również swoje umiejętności wokalne, śpiewając wybraną i przygotowaną wcześniej piosenkę patriotyczną.

 

Klasy 4-7 świętowanie rozpoczęły od projekcji filmu pt. „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”. Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie po wypełnieniu ankiety dotyczącej postaw patriotycznych, wzięli udział w konkursie wiedzy o Polsce.

 

Kulminacyjnym punktem Święta była uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas 4-7, w której wzięła udział cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: Pan Stanisław Krysicki - Wójt Gminy Pępowo, Pan Zenon Rogala - Radny Rady Gminy Pępowo, Panowie Radni i Sołtysi obwodu szkoły, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół: Pan Paweł Andrzejewski Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie, Pan Zbigniew Jakubowski Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich w Bodzewie wraz z pocztami sztandarowymi, Pani Dominika Stróżyk – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Nieparcie, Pani Dorota Foracka – Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Nieparcie, Pani Przewodnicząca Rady Rodziców Marta Stanisławska oraz przedstawiciele Rady Rodziców, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Skoraszewicach pani Monika Przybył, przedstawiciel absolwentów szkoły w Skoraszewicach Pan Gabriel Roszak, miłośnik historii Pan Bogusław Janik.

 

Na początku akademii Pani Dyrektor Ewa Śląska powitała przybyłych gości oraz wręczyła odznaki „Szlakiem Powstania Wielkopolskiego” uczniom klasy 4. Następnie przybyli na uroczystość mogli uczestniczyć w części artystycznej. Głównym przesłaniem tegorocznego apelu był cytat z książki W. Shmit’a: „Bez przeszłości nie ma przyszłości”.

 

W 100. rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podkreślano, jak ważną rolę dla naszego życia odgrywa pamięć o bohaterach, którzy walczyli za naszą wolność, za nasz los. „Nie może być przyszłości bez przeszłości. To z niej wyrośliśmy, to ona tworzy nas jako Polaków. To groby naszych przodków, to pamięć o nich tworzy nasze dziś i nasze jutro”.

Pamięć o poległych Bohaterach została uczczona minutą ciszy. Po zakończeniu części artystycznej delegacje udały się na miejsca pamięci w Skoraszewicach oraz na pobliski cmentarz, gdzie złożyły kwiaty na grobach Powstańców.