Z wizytą w Opactwie Benedyktynów w Lubiniu

Tradycją Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Skoraszewicach jest organizowanie spotkań z absolwentami, którzy opowiadają uczniom o swojej drodze życiowej i osiągnięciach, udowadniając tym samym, że pochodząc z małej miejscowości także można osiągnąć sukces i realizować swoje pasje. Zazwyczaj absolwenci ci goszczą w naszej szkole. Tak miało być również tym razem. Szkołę miał odwiedzić Brat Izaak Kapała z Opactwa Benedyktynów z Lubinia, jednak spotkanie zostało odwołane ze względu na pandemię. Powrót dzieci do szkoły sprawił jednak, że to uczniowie klas 7-8 mogli pojechać bezpośrednio do Lubinia, by na miejscu wysłuchać ciekawej opowieści byłego ucznia szkoły, poznać historię Opactwa oraz na żywo zobaczyć prawdziwą perełkę architektoniczną, jaką jest tamtejszy klasztor.
Pochodzący ze Skoraszewic Brat Izaak Kapała zaprosił nas do siebie, gdzie oprowadził najstarszych uczniów szkoły po zabytkowym (XI-wiecznym) klasztorze, opowiadając przy tym mnóstwo ciekawostek na temat jego powstania, dalszych losów oraz zajęć benedyktynów. Zachwyceni pięknem architektury i wyjątkowością miejsca udaliśmy się do ogrodu, w którym mieliśmy okazję zobaczyć najstarszy i najbardziej rozłożysty kasztanowiec biały w Europie. Po krótkiej lekcji przyrody Opat zaprosił nas na pyszny poczęstunek oraz obdarował każdego uczestnika wycieczki pamiątkami z Lubinia. Aby zachęcić uczniów do wysłuchania swojej opowieści, zorganizował dla nich konkurs z nagrodami, w którym chętnie wzięli udział. Największą wiedzą popisali się Franek Pospiech i Nikodem Stanisławski z klasy 7, którzy zajęli I miejsce.
Na zakończenie wizyty odwiedziliśmy pomieszczenie, w którym przebywał podróżujący po Wielkopolsce Adam Mickiewicz. Uczniowie mogli nawet zasiąść na fotelu, w którym niegdyś odpoczywał wieszcz narodowy.
Bratu Izaakowi składamy serdeczne podziękowania za wspaniałą gościnę i czekamy na rewizytę w przyszłości.
Agata Jankowiak
Irena Matuszewska-Żydek
Małgorzata Kaźmierczak