Z wizytą na Biskupiźnie

Biskupizna to mikroregion folklorystyczny obejmujący dwanaście wsi wokół Krobi (wioski te to: Bukownica, Chumiętki, Domachowo, Grabianowo, Posadowo, Potarzyca, Stara Krobia, Sułkowice, Wymysłowo, Żychlewo oraz Rębowo w gminie Piaski i Sikorzyn w gminie Gostyń). Obszar ten od XIII do XVIII wieku stanowił własność biskupów poznańskich, co dało początek nazwie mikroregionu oraz nazwy - biskupianin i biskupianka w odniesieniu do mieszkańców Biskupizny. Do dziś zachowane są tam bogate zwyczaje, tradycje i folklor muzyczny przekazywane z pokolenia na pokolenie.
W dniu 5.12.2024 r. mieliśmy okazję gościć na Biskupiźnie. Rozpoczęliśmy od zwiedzania zabytkowego kościoła pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Domachowie. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o zabytkowym, drewnianym kościele, które opowiadał miejscowy proboszcz – ks. Paweł Minta. Następnie udaliśmy się do Biskupiańskiego Gościńca, gdzie spotkaliśmy się z członkami Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic. Uczniowie poznali lokalną kulturę ludową, mieli też okazję zobaczyć oraz przymierzyć tradycyjne, regionalne stroje biskupiańskie.
Kolejnym punktem programu był udział w warsztatach rękodzielniczych pt. „Tradycyjne ozdoby świąteczne”. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła Pani Magdalena Wojciechowska – Grzymisławska.
Malowanie i zdobienie ozdób okazało się doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, a wykonane własnoręcznie prace przysporzyły dzieciom wiele zadowolenia i satysfakcji.
Weronika Zaremba