Obchody 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Obchody 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości

Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą, po której cała szkoła udała się na cmentarz, by oddać hołd Powstańcom Wielkopolskich spoczywającym na naszym cmentarzu oraz zapalić znicz na ich grobach i w miejscach pamięci.

Tegoroczne świętowanie miało radosny charakter, bowiem uczniowie - po krótkim wystąpieniu pani Lidii Muszyńskiej i klasy 6 - sprawdzili swoją wiedzę w patriotycznym teleturnieju "Kocham Cię, Polsko!". W rywalizacji wzięli udział przedstawiciele klas 4-7, którzy wcześniej wylosowali skład drużyn. W skład drużyny "BIAŁYCH" wchodzili uczniowie klas 4 i 6: Adrian Pawlak, Kacper Bawolski, Martyna Bujak, Jan Konarkowski. Ich rywale - "CZERWONI" to: Jan Stanisławski i Wojciech Szymański z klasy 7 oraz Antoni Poślednik i Krystian Chlebowski z klasy 5. Teleturniej prowadzony przez panie: Lidię Muszyńską, Agatę Jankowiak, Ewelinę Zygmunt dostarczył zebranym sporo emocji. Kibice zacięcie śledzili poczynania swoich. Mieli również okazję włączyć się w grę, wspierając kolegów. Całość przeplatana była przerywnikami muzycznymi przygotowanymi przez panią Alinę Nowacką. Przedstawiciele klas, wzorem telewizyjnego programu, zmierzyli się w takich konkurencjach, jak między innymi: literowanie, układanie wyrazów z liter, zagadki muzyczne, urodziny. O zwycięstwie miało zadecydować koło fortuny, którym kręciła drużyna potrafiąca lepiej oszacować upodobania Polaków. Jednak szczęście sprzyjało lepszym. Zwyciężyła drużyna BIAŁYCH. 

Nasza szkoła przyłączyła się także do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11:11 w ramach świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy uczniowie i nauczyciele odśpiewali hymn narodowy pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, znajdującym się przy szkole.

Tym akcentem rozpoczęły się również przygotowania do XIV Biegu Niepodległości, który na stałe wpisał się już w szkolną tradycję. Uczniowie klas 4-7 po krótkiej rozgrzewce przystąpili do sportowych zmagań. Jednak - jak zaznaczał organizator biegu, pan Marcin Kaczmarek - nie rywalizacja była tutaj najważniejsza, ale upamiętnienie i oddanie hołdu poległym. Klasy 1-3 wyruszyły natomiast w patriotyczny marsz pod kapliczkę, przy której zlokalizowana była meta. Tam nastąpiło wręczenie medali zwycięzcom, a szkolna delegacja złożyła znicz.

Wyniki XIV Biegu Niepodległości:

Klasa IV: chłopcy

I miejsce – Jan Konarkowski, II miejsce – Oliwier Wawrzyniak, III miejsce – Kacper Bella

Klasa IV: dziewczyny

I miejsce – Maria Nyczka, II miejsce – Martyna Bujak, III miejsce – Amelia Stanisławska

Klasa V: chłopcy

I miejsce – Maksymilian Sierota, II miejsce – Antoni Poślednik, III miejsce – Filip Kasperczyk

Klasa V: dziewczyny

I miejsce – Oliwia Jasińska, II miejsce – Patrycja Wachowiak, III miejsce Emilia Kaźmierczak

Klasa VI: chłopcy

I miejsce – Szymon Ratajczak, II miejsce – Adrian Pawlak, III miejsce Dariusz Kantorski

Klasa VI: dziewczyny

I miejsce – Marta Begale, II miejsce – Ewelina Kantorska, III miejsce Maria Pospiech

Klasa VII: chłopcy

I miejsce – Jan Stanisławski, II miejsce – Patryk Nowak, III miejsce Krzysztof Ciesielski

Klasa VII: dziewczyny

I miejsce – Zuzanna Szydłowska, II miejsce – Anna Machowska, III miejsce – Nikola Kowalczyk


Dzień zakończył się meczem w dwa ognie. Swoje sportowe umiejętności zaprezentowała drużyna dziewczyn, która wygrała Mistrzostwa Szkoły. Naprzeciwko nich stanęli nauczyciele. Rywalizacja była bardzo zacięta, a o wyniku meczu zadecydował jeden punkt na korzyść pedagogów.


AJ