Majowe święta

Majowe święta

Maj jest dla nas, Polaków, wyjątkowym miesiącem. Przez wielu ludzi uważany za najpiękniejszy miesiąc w roku. W corocznym kalendarzu uroczystości szkolnych, wpisane są obchody majowych świąt.

30 kwietnia 2024 roku uczniowie z klas I – III spotkali się na uroczystym apelu, aby omówić właśnie majowe święta.

1 maja – Święto Pracy, uczniowie poznali historię tego święta. Powstało dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja w 1886 roku w Chicago w Stanach Zjednoczonych. W Polsce to święto obchodzimy od 1950 roku. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę.

W domach wywieszamy flagę w kształcie prostokąta, złożoną wyłącznie z biało-czerwonych pasów. Tradycyjnie robimy to 1, 2 i 3 maja, 11 listopada, w inne święta narodowe oraz przy okazji ważnych dla kraju rocznic i wydarzeń.

Uczniowie usłyszeli, że flagę należy szanować, oddawać jej cześć tak samo jak godłu. Flagę wywieszamy podczas świąt państwowych, zawodów sportowych i wielu innych okazji. Wtedy każdy powinien być dumny, że jest Polakiem. Flaga nie może być brudna, zniszczona, pognieciona. Nasze barwy narodowe biel i czerwień są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego.

3 maja - Narodowe Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Polska konstytucja z 1791 roku była pierwszym w Europie i drugim na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, aktem prawnym, który opisywał wszystkie prawa i obowiązki obywatela w państwie.

Podczas apelu uczniowie przypomnieli sobie wszystkie te dni. Każde z tych świąt ma swoje znaczenie. Uczniowie ubrani odświętnie recytowali wiersze patriotyczne.

Musimy pamiętać o tych wszystkich świętach i być dumni, że jesteśmy Polakami.

 

Weronika Zaremba

Piotr Hadaś