Festiwal teatralny dla mamy i taty

Festiwal teatralny dla mamy i taty

Festiwal teatralny dla mamy i taty

Ostatni tydzień przed piątkowym zakończeniem roku szkolnego dla uczniów został wypełniony 20 czerwca festiwalem teatralnym, który dedykowano rodzicom z okazji minionego dnia Matki i przede dniu Dnia Ojca. Oba święta przypadają w czasie miesięcy pachnących konwaliami, bzem i aromatem truskawek. Bowiem tak można opisać maj i czerwiec. Natomiast dzieci podjęły swych rodziców ciasteczkami i aromatyczną kawą. Uczniowie klasy 6 na lekcjach języka polskiego zastanawiali się jaki dramat wystawić. Propozycje były różne, najpierw przyszedł im do głowy William Szekspir i fragment dramatu ROMEO i JULIA, później pani M. Czernik opowiedziała z zacięciem kryminalnym dramat Juliusza Słowackiego BALLADYNA - W CHACIE WDOWY. Tak wybrano scenę, w której dochodzi do rywalizacji sióstr o uczucia Kirkora. Występ Amelii Przybylskiej, Kasi Poślednik, Julii Maćkowiak, Marty Langner, Nadii Malcherek, Patryka Żółkowskiego i Filipa Neuhoff – Ley z wprowadzeniem Marty Pospiech nagrodzono brawami.

Klasa piąta postanowiła się zająć zdrowym odżywianiem. Scenka, którą przedstawiono wypełniona była dobrymi radami jak prawidłowo się odżywiać, wspólnie z wychowawczynią zauważyli, że wiele dzieci ma już dzisiaj solidną nadwagę i trzeba temu przeciwdziałać. Klasa piąta w trakcie lekcji języka polskiego zajmowała się BAJKAMI i MITAMI. Mity o opowieści o życiu i przygodach bogów i bohaterów greckich, niestety dziewczyny chciały być, dosłownie wszystkie, Afrodytami, natomiast chłopcy Herkulesami. No i niestety pani polonistka takiego arcymitu, nie mogła znaleźć. Uczniowie z wychowawczynią wprowadzili do festiwalu teatralnego pewną mądrość: „Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie jako smakujesz aż się zepsujesz” Jana Kochanowskiego. W spektaklu wystąpili wszyscy uczniowie klasy 5: Ala Gieczewska, Dominka Gleń, Milena Gubańska, Maja Jankowiak, Oskar Kaczmarek, Blanka Mazurek, Patryk Pazoła, Damian Pospiech, Martyna Przewoźna, Kamil Rauchut, Mikołaj i Nikodem Rospęda, Darek Stanisławski, Kacper Szymkowiak i Paulina Tietz.

Klasa 4 cały rok szkolny poświęciła baśniom i legendom. Podczas rozmów, o tym jaką legendę mogliby zagrać okazało się, że nikt nie chciał zostać Wawelskim Smokiem. Z kolei w legendzie o LECHU, CZECHU i RUSIE w klasie zabrakłoby mężczyzn do zagrania RUSA. Bowiem Dawid byłby Lechem, Tomek CZECHEM a RUSEM kto? Po chwili zastanowienia sięgnęli razem z wychowawczynią do baśniowej klasyki, którą został utwór DARY CZTERECH WRÓŻEK Ewy Szelburg – Zarembiny. Baśń uczy jak bycie dobrym, troskliwym i pracowitym przynosi życiowe nagrody. Obsadę stanowili: Julka Ciesielska, Agnieszka Dworacka, Marta Fabianowska, Tomek Kaźmierczak, Dawid Ławniczak, Aleksandra Niedbała, Agata Otworowska, Paulina Piąte, Nikola Śmigiel, Nikola Twardowska i Beata Waleńska.

Ostatnim punktem popołudnia z teatrem był występ laureatek Szkolnego Konkursu Recytatorskiego: Martyny Przewoźnej, Pauliny Tietz i Darii Machowskiej. Podczas realizacji minionego festiwalu współdziałały wychowawczynie kl. IV – VI.

Małgorzata Czernik